KAKO ORGANIZIRATI VLASTITO UČENJE

Učenje je svakako zahtjevan posao za svakoga. I učitelji i učenici (i sada roditelji) jako dobro znamo koliko je tu truda uloženo, sva svih strana, kako bi to novo znanje ušlo u te male i pametne glave.

U opšrnije možete naći nekoliko savjeta za učenje. Želimo vam puno uspjeha!

KAKO ORGANIZIRATI VLASTITO UČENJE

Kako si olakšati učenje kod kuće? Nisu sve osobe uvijek spremne i ushićene kada nešto uče i ne zanima nas sve isti sadržaj ili školski predmet. Naime, naš mozak je jako lijen organ kada je u pitanju učenje. Evo par savjeta kako ga možemo istrenirati da nas bolje sluša:

1. ORGANIZIRAJTE SI VRIJEME ZA ŠKOLU

Odredite vrijeme u danu koje će biti posvećeno školskim obvezama i zadacima. Svaki dan radite u isto vrijeme kao da ste u redovnoj školi. Odaberite odgovara li vam više ujutro ili kasnije tijekom dana. Tako stvarate rutinu i naviku s kojom će vam biti puno lakše započeti s istim.

1. ORGANIZIRAJTE SI MJESTO ZA UČENJE

Pronađite svoj mali kutak za učenje, koji treba biti miran, osvjetljen, prozračen i udoban za sjedenje.

1. PRATITE ROKOVE ZA IZVRŠENJE ZADATAKA

Važno je zapamtiti i zapisati do kada treba zadatak izvršiti i predati, a ne samo da je učitelj objavio zadatak.

1. NAPRAVITE SI PLAN S ROKOVIMA ZADATAKA

Napravite si tablicu sa zadanim rokovima zadataka i križajte kako koji zadatak predate učitelju. Prvo rješavajte zadatake koje trebate ranije predati i poslati.

1. KLONITE „OMETALA“

U učenju nas smetaju one stvari koje su glasne (osim ako su u funkciji učenja) kao što su TV, radio, zvonjava mobitela, kod nekog i mlađa sestra ili brat. Zamolite ukućane da im zadaju primjereni zadatak, stišaju TV ili radio, isključite zvuk na mobitelu, kako biste se lakše skoncentrirali.

1. PAŽLJIVO ČITAJTE ZADATKE I UPUTE
  1. BUDITE SMIRENI UKOLIKO IMATE TEHNIČKIH POTEŠKOĆA

Ako vas Yammer ili tablet„ne slušaju“, pustite ih i probajte malo kasnije. Iskoristite druge mogućnosti koje ste dogovorili s učiteljima (mail, viber...).

1. DOKUMENTE I ZADATKE PREUZIMAJTE NA SVOJE RAČUNALO

Ako preuzmete zadatke na računalo ili ih prepišete u bilježnicu, ne ovisite o Yammeru ili internetu, već ih možete odraditi.

ODVOJITE SI VRIJEME ZA ZABAVU I ODMOR – PAUZE SU BITNE

Pauze ne smiju biti niti prečeste, niti prerijetke a isto tako niti preduge. Npr. nakon završenog zadatka iz hrvatskog jezika ili matematike, odredite pauzu od 5 do 10 min., tako što ćete malo protegnuti noge, popiti čašu soka ili pojesti jedan keks ili voće. Ne nasjedajte na svakojaka odugovlačenja na koja će vas poticati vaša domišljata glavica, već se vratite odraditi novi zadatak.

Daniela Bonassin, psihologinja

objavio: Daniela Bonassin   datum: 2. 4. 2020.

« Svibanj 2024 »