KRATKA POVIJEST ŠKOLE

O prvoj školi u Vodnjanu ne posjedujemo nikakve dokumentirane podatke, ali se, prema predaji najstarijih mještana, sedamdesetih godina 19. stoljeća škola nalazila u Župnom dvoru te je obuhvaćala šest razreda.

Iz dokumenata je poznato da se šk.god. 1878./79. nastava odvijala u dvije smjene (jutarnja i poslijepodnevna) i da je školu pohađalo oko dvjestotinjak učenika. Međutim, kako se godinama broj učenika povećavao, ove su prostorije postajale pretijesne te su stoga 1890.g. dječaci smješteni u zgradu Dalla Zonca, dok su djevojčice i dalje ostale u istoj zgradi.

1895.g. sva su odjeljenja bila smještena u bivšoj zgradi vojarne, sagrađenoj 1868.g. za potrebe austrijske vojske. Tih je godina škola već imala preko 550 učenika, a nastava se i dalje odvijala posebno za djevojčice i posebno za dječake.

Početkom Prvoga svjetskoga rata školsku je zgradu zauzela austrijska vojska, a škola je preseljena u zgradu današnje zdravstvene ambulante. Tijekom tih ratnih godina školu je polazio mali broj učenika, jer su stanovnici Vodnjana 1915.g. po odluci cara Franje Josipa I. evakuirani u Moravsku, Mađarsku i Austriju.

Po završetku rata vojarna je ponovno slobodna za potrebe školstva, te se tako nastava održava do petog razreda, a broj se učenika povećava i dostiže predratne brojke. Nastava se u toj zgradi održavala sve do 1944. godine, a broj učenika kretao se oko 400.

Nakon završetka Drugoga svjetskoga rata nastava se ponovno odvija u zgradi vojarne koja je bila dosta oštećena, zapuštena i prljava. Nastava se u početku održavala u prostorijama prvoga kata, a prizemne su prostorije služile kao skladište pšenice.

Vremenom se zgrada preuređivala i obnavljala, a 1966.g. dograđen je prostor zbornice i školskog predsoblja. Međutim, zgrada je bila smještena na samoj cesti velikog prometa i u blizini željezničke pruge, te je 1983.g. cjelokupna nastava premještena u novosagrađenu zgradu u kojoj i danas postojimo.

2007.g. započelo se s nadogradnjom školske zgrade, a 21.listopada 2008. bilo je svečano otvorenje novog dijela škole i od tada smo svi u jutarnjoj smjeni.

Z.Š.

Breve storia della scuola di Dignano

A Dignano non vi sono dati scritti riguardanti la prima scuola, comunque, in base alle testimonianze degli abitanti del luogo più anziani, emerge che durante gli anni Settanta del XIX secolo la scuola trovava sede negli ambienti della casa parrocchiale e comprendeva sei classi.

Da alcuni documenti è noto che l’anno scolastico 1878/79 si svolgeva in due turni (mattutino e pomeridiano) ed era frequentato da circa 200 alunni. Dato che il numero degli alunni stava aumentando da anno in anno, tali gli ambienti scolastici non erano più sufficienti. Perciò nel 1890 i bambini vennero trasferiti nel palazzo Dalla Zonca, mentre le bambine rimasero nella sede precedente.

Nel 1895, tutte le sezioni vennero trasferite nell’edificio dell’ex caserma militare, costruito nel 1868 per l’esercito austriaco. In quel periodo la scuola contava già oltre 550 alunni e le lezioni si tenevano separatamente per le bambine ed i bambini.

All’inizio della Prima guerra mondiale, l’edificio scolastico (ex caserma militare) venne ripreso dall’esercito austriaco e la scuola venne trasferita nell’edificio dove oggi si trova l’ambulatorio medico. Durante quegli anni di guerra erano pochissimi gli alunni che frequentavano le lezioni, in quanto nel 1915 gli abitanti di Dignano, per decisione dell’imperatore Francesco Giuseppe I, vennero forzatamente trasferiti, momentaneamente, in Moravia, Ungheria ed Austria.

A guerra finita, l’edificio scolastico (ex caserma militare) era nuovamente libero e quindi adibito alle lezioni, che si svolgevano fino alla quinta classe, ed il numero degli alunni aumentando raggiunse quello dell’anteguerra. Le lezioni vennero tenute in quel edificio fino al 1944, quando gli alunni erano circa 400.

In seguito alla Seconda guerra mondiale, le lezioni si svolgevano nuovamente nell’edificio scolastico (ex caserma militare), che era però stato danneggiato ed abbandonato. All’inizio le lezioni si tenevano negli ambienti al primo piano, mentre il pianterreno era adibito a magazzino per il grano.

Con il passare del tempo l’edificio venne ristrutturato e nel 1966 venne ampliato con l’ambiente della sala insegnanti e dell’atrio. L’edificio però si trovava sulla strada principale, molto trafficata, e nelle vicinanze della ferrovia. Anche per questo motivo venne costruita una nuova scuola, nella quale le lezioni iniziarono a tenersi nel 1983 e si svolgono tutt’oggi.

Nel 2007 sono iniziati i lavori di ampliamento della scuola, in modo che dall’anno scolastico 2008/09 le lezioni si possano svolgere in un unico turno al mattino.

C.G.